Yaşam

Yaşam Standartları En Yüksek Olan 5 Ülke

Yaşam standartları en yüksek olan 5 ülke listelenirken, farklı ama birbiriyle bağlantılı birçok nokta değerlendirmeye alınır. Özellikle insanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde bu kıstaslar çok daha fazla genişleyebilir. Özellikle çok daha sıkıntılı ülkelerde yaşayan kişiler sürekli rahat ve huzurlu ülkelerde yaşamanın hayallerini kurarlar.

Bu noktada bir ülkeyi diğer ülkelerden yaşam standartları özellikleri bakımından ayıran unsurlar oldukça önemlidir. Bu unsurlar ekonomik kaynaklardan, sosyal imkânlara, sağlık olanaklarından, eğitim hizmetlerine, özgürlük ve demokrasiden temel insan hakları ölçütlerine kadar geniş bir alana yayılmıştır. Yani bir ülkenin sadece zengin olması ya da sadece çok demokratik olması onu yaşam standartları bakımından en üst sıralara taşımaya yetmez.

Yaşam Standartları En Yüksek Ülkelerin Özellikleri

Bir ülkeyi diğer ülkelerden ayıran birçok unsur vardır, bunlar askeri gücü, ekonomik durumu, ham madde kaynakları, sanayisi ve benzeri birçok özelliğidir. Fakat konu yaşam standartları olduğu zaman bir ülkeyi diğer ülkelerin çok çok önüne taşıyan özellikleri çeşitlenmektedir.Yani refah seviyesi ya da hayat koşulları yüksek olan ülkelerin hepsinin bazı ortak özellikleri vardır.

Bu ortak özellikleri ile dünyanın geri kalan ülkelerinden sıyrılıp haklı olarak üst sıralara yerleşirler. Yaşam standartları en yüksek olan 5 ülke içinde bu ortak özellikler aynen geçerlidir. Bu özellikler;

⦁ Ekonomik rahatlık
⦁ Eğitim olanakları
⦁ Sağlık hizmetleri
⦁ Gelişmiş ticaret
⦁ İnsan hakları ve kişisel hürriyet
⦁ Sanat, edebiyat alanında ilerlemişlik

İşte bu örnek özellikler dışında da farklı birçok özellik bulunmaktadır.Refah Düzeyi En Yüksek 5 Ülke Refah düzeyi sıralamasında ilk sıralarda yer alan ülkeler her zaman kıskanılan imkânlara sahiplerdir. Yani yaşam standartları en yüksek olan 5 ülke incelendiği zaman, birçok insani açıdan da son derece yaşanılası ülkeler olduğu görülmektedir.

Ekonomik ve ticari gelişmişlikleri yanında kültürel ve eğitim alanlarında da gelişmişlerdir. Bunun yanında toplumsal kontrol sistemleri üst seviyededir. Suç oranları son derece düşüktür. Siyasi yapılanmalar ise son derece şeffaf olmakla birlikte halkla iç içedir. İşte şuan yaşam standartları en yüksek olan ilk beş ülke ise şunlardır;

⦁ Yeni Zelanda
⦁ Norveç
⦁ Finlandiya
⦁ İsviçre
⦁ Kanada

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Neden Reklam Alıyoruz? İnternet Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Reklamlardan Gelmektedir. Bu Sebeple İnternet Sitemizde Reklam Yayınlanmaktadır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.