Yaşam

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Günümüzde kullandığımız makine ve cihazlarının neredeyse tamamen elektrik enerjisine bağlı olarak çalışması, elektrik faturalarındaki ciddi artışın temel nedenleri arasındadır. Elektrik faturasını düşürmenin yolları arasında vereceğimiz tavsiyeler sayesinde, faturanızın çok daha az gelmesini sağlayabilirsiniz.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Termal Mantolama Yaptırın

Özellikle yaz aylarının çok sıcak geçtiği bir yerde yaşıyorsanız, evinizi termal mantolama uygulamasıyla kaplatarak evin daha serin kalmasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise ısı kaybının en aza inmesini sağlayacak bu uygulama, hem yaz ve hem de kış aylarında elektrik enerjisinden kayda değer tasarruf sağlamaktadır.

Eski Elektronik Cihazlardan Kurtulun

İlk başta maliyetli bir seçenek olarak gelse de, uzun vadede cihazın maliyetini amorti edecek tavsiyelerden biridir. Aynı zamanda eski cihazınızı yenileyerek daha yeni model bir elektronik cihaz kullanmanın keyfini de, bu sayede sürebilirsiniz.

Kapı Pencere Yalıtımına Dikkat Edin

Kış aylarında kombi ya da elektrikli soba kullanıyorsanız ısınmaya dayalı olarak faturanıza da yansıyacak elektrik maliyetini, kapı ve pencere yalıtımı yaparak en aza indirebilirsiniz. Pencere ve kapı boşluklarından gelecek soğuk hava, kombinin daha fazla çalışmasına ya da daha fazla elektrikli soba kullanmanıza sebep olacaktır.

Duşta Uzun Süre Kalmayın

İdeal bir duş ortalaması, en fazla 15 dakika olmalıdır. Duşta uzun kalmanız suyun ısınması için ihtiyaç duyacağınız elektrik enerjisinin, daha üzerinde olacaktır. Bu yüzden elektrik faturasını düşürmenin yolları arasında az da olsa etkisi olan şeylerden biri de, duş ve banyo suresidir.
Bunun yanı sıra farklı şekillerde sıcak su kullanımı konusunda tasarruf yapmanız, suyun ısınması için gerekli olan elektrik enerjisinden de tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Kullanmadığınız Cihazları Fişe Takılı Tutmayın

Kapalı olsalar dahi fişe takılı olan cihazlar, az da olsa elektrik faturasına olumsuz katkı sağlar. Kullanmadığınız cihazları prizden çekerek, elektrik faturasını biraz daha azaltabilirsiniz.

Işığa İhtiyacınız Olmadığında Kapatın

Elektrik faturasının belli bir oranda artmasını sağlayan sebeplerden biri de, gereksiz yere yanan lambalardır. Işığa fazla ihtiyacımız olmadığında kapatarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Gereksiz yanan lambalar sebebiyle, elektrik faturanız bir kaç lira daha fazla gelecektir.

Doğal Işık Kaynaklarından Faydalanma

Güneş ışığı gibi doğal ışık kaynaklarından faydalanmak, elektrik tasarrufu konusunda oldukça faydalıdır. Bu yüzden kullanmış olduğunuz perde ve diğer unsurları dikkate aldığınızda, faturanıza birkaç liralık düşüş yansıtabilirsiniz.

Buzdolabı Ayarlarını Hava Şartlarına Göre Yapın

Buzdolabınızın soğutma ayarlarını mevcut hava şartlarına göre yapmanız, elektrik faturasını düşürme yolları arasında bütçenize katkı sağlayacak yöntemlerden biridir.

Akıllı Sayaç Kullanın

Akıllı sayaç kullanımı da yine elektrik faturasını düşürme yöntemleri arasında yer alan ipuçlarından biridir. Elektrik şirketlerinin çeşitli saat aralıkları için yapmış olduğu indirimlerden yararlanmak için, akıllı saat kullanarak indirimli saatlerde daha ucuz elektrik vadeden abonelik tarifelerini tercih edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat Metin

Ulaştırma Mühendisi | Blog Yazarı | Teknoloji Meraklısı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Neden Reklam Alıyoruz? İnternet Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Reklamlardan Gelmektedir. Bu Sebeple İnternet Sitemizde Reklam Yayınlanmaktadır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.