Sağlık

Kawasaki hastalığı nedir? Kawasaki hastalığı belirtileri nelerdir?

Kawasaki hastalığı, genel olarak çocuklarda meydana gelen damar içinde meydana gelen sorunlarla seyreden ateş ve ağız içi yara ve kızarıklıkla gelişen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık meydana getirebileceği ciddi sorunlar nedeniyle önemli ve ciddi bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır. Teşhis edilip tedavi edilmemesi durumlarında ise başta kalp olmak üzere farklı ve ciddi hastalıklara yol açma riski çok yüksektir. Bu yüzden hastalığın vakit kaybetmeden uygun yöntemlerle tedavi edilmesi son derece önemli bir konudur.

Kawasaki Hastalığı Neden Meydana Gelir?                           

Bu rahatsızlığın temel olarak asıl nedenleri yapılan araştırmalara rağmen hala net olarak ortaya koyulmamıştır. Başlangıçta ateş ve ağız, dil üzerinde meydana gelen döküntü formunda ki yaralarla kendini belli eden Kawasaki hastalığı devam eden süreçte ise etkilerini daha da artırabilmektedir.

Hastalığa neden olabilecek etkenler ise ortaya konulmuş ve özellikle tedavi evresinde bu etkenler önemli doneler olmaktadırlar. Bu rahatsızlığa neden olan etmenler ise, genetik yani aile arası kalıtsal aktarım, kimyasal içeriklerin vücuda girmesi ve virüsler olarak gösterilmektedir.                                   

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?                                 

Çocuklarda görülen ve ilerlemesi ihtimalinde kalp ve kalp odaklı hastalıkların oluşmasına neden olan Kawasaki hastalığı bazı temel belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler hastalığın şiddetine yani bulunduğu dereceye göre de farklılık göstermektedir. Genel olarak hastalığın başlangıç ve son aşama belirtileri ise şöyledir;

  • Lenf bezlerinin büyüme göstermesi
  • Ayaklarda ve el bölgesinde şişme meydana gelmesi
  • Sürekli devam eden yüksek ateş durumu
  • Dilde şişme ve kızarma
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Eklem bölgelerinde ağrı ve sızı
  • İstifra etme
  • Devam eden ishal durumu

Kawasaki Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüksek ateş ve şiddetli ağrı ile devam edebilen bu rahatsızlığın tedavisi ise öncelikle bu temel sorunları önlemeye yönelik olarak planlanabilir. Bu kapsamda ilaç tedavisi uygulanır. Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda gözlenen kalp sorunlarında ise o problemler için ayrı ve daha kompleks tedavi seçenekleri uygulanır. Kawasaki hastalığı kesinlikle görüldüğü zaman içinde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Neden Reklam Alıyoruz? İnternet Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Reklamlardan Gelmektedir. Bu Sebeple İnternet Sitemizde Reklam Yayınlanmaktadır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.