Sağlık

Elektronik Sigara İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

ELEKTRONİK SİGARA NEDİR?

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenlerin daha az zarar görmek için tercih ettiği alternatif sigaralardan birisidir. E-sigara olarak adlandırılan elektronik sigara su buharını oluşturmak adına nikotini, aromayı ve kimyasal maddeleri ısıtarak su buharını meydana getirir. Elektronik sigara son dönemde normal sigaradan daha az zararlı olduğu için pek çok insan tarafından tercih ediliyor olsa da e-sigaranın da zararlarının olduğu bilinmektedir.

Elektronik Sigara Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?Elektronik sigara hakkında bilinmesi gereken ilk şey elektronik sigaranın da sıradan sigaralar gibi bağımlılık yapıyor oluşudur. Pek çok insana elektronik sigara ile sigara bağımlılığından kurtulacağını düşünse de elektronik sigara da bu nedenle fazla bağımlılık yapmaktadır.

  • Elektronik sigaralar sigarayı bırakmak için tercih edilse de sigarayı bırakmanız yardımcı olabilecek bir araç değildir. Uzmanlar tarafından sigarayı bırakmanızda yardımcı olacak bir etkisi olduğu henüz açıklanmamıştır. Verilere göre sıradan sigara kullananların elektronik sigaraya başladığında da geleneksel sigara kullanımına devam ettiği gözlemlenmiştir.
  • Elektronik sigara temizlik açısından geleneksel sigaraya göre daha iyidir. Kül gibi problemlere neden olmamaktadır.
  • Elektronik sigara da nikotin bağımlısı haline getirmektedir.
  • Elektronik sigaraların üzerinde bulunan etiket bilgileri içerikleri ile uyuşmamaktadır. Aynı zamanda piyasaya kaçak olarak sokulan ve pek çok insana ulaşabilen elektronik sigaralar içerikleri nedeniyle sizlerin sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Elektronik sigara kullananların bu duruma çok dikkat etmesi gerekiyor.
  • Elektronik sigara kullanımının da uzun süreli kullanımda ciğerleri öldürdüğü belirlenmiştir. Bu yüzden kimseye önerilmemekte kullananların da kısa süre içerisinde bırakmaları gerektiği söylenilmektedir.

Eletronik Sigara Da Sigaradır

Elektronik sigarayı bir tedavi yöntemi olarak gören insanların bilmesi gereken tek şey elektronik sigaranın da geleneksel sigaradan hiçbir farkının olmaması ve bir tedavi alternatifi olmadığıdır. E-sigara da sigaradır ve insan sağlığı üzerinde çok büyük olumsuz etkileri mevcuttur. Bu sebeple elektronik sigara kullanımı da azaltılmalı piyasaya sunulan kaçak ve içeriğinde ne olduğu belli olmayan elektronik sigaralardan uzak durulmalıdır. Elektronik sigara hakkında bilmeniz gereken temel maddeler bu şekilde sıralanmakta ve artarak devam etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Neden Reklam Alıyoruz? İnternet Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Reklamlardan Gelmektedir. Bu Sebeple İnternet Sitemizde Reklam Yayınlanmaktadır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.