Sağlık

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı asla göz ardı edilmemesi gereken, acil olarak nedenleri saptanıp çözüm bulunması gereken bir sorundur. Tırnak yeme genel anlamda bir davranış bozukluğu sorunu olarak tanımlanmaktadır. Ve hemen her yaştaki bireylerde görülebilmektedir. Fakat bu durumun çocuklarda görülme sıklığı bazen çok daha fazla olabilmektedir. Yani bir yetişkinin mevcut gerginlik ve sorunlarla baş etmesi bir çocuğa göre daha kolaydır. Bu durum ise çocuklarda bazı davranışsal bozuklukların daha çok görülmesine neden olan bir etmen sayılabilir. İşte bu nokta da ebeveynlerin tırnak yeme olayının bir sorun olduğunu kabul etmeleri önemlidir. Böylelikle çocuğun baş etmekte zorlandığı bir sorunu olduğu gerçeğinden hareket edebilirler.

Çocuklar Neden Tırnak Yerler?

Birçok aile çocuklarının sıklıkla tırnaklarını yemesinden şikâyet etmekte ve kendilerine göre çözümler geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bu durumda bazen çocukların daha çok tepki vermelerine hatta sorunlarının boyutlarının büyümesine de neden olduğu gözlemlenmektedir.Bu konuyla alakalı yapılan birçok araştırmanın farklı sonuçları ortaya çıkmıştır.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı ve bunun nedenleri ise çoğu zaman özel olmakla beraber genel nedenler de sorunu tanımlayabilmektedir. Yaş gruplarına göre farklı nedenlerde mevcuttur ama genel olarak şu nedenler çocukların tırnak yeme sebepleri arasında sayılabilir;

⦁ Duygusal sorunlar
⦁ Arkadaş ilişkilerinde ki problemler
⦁ Kaygı duyma ve bunalım durumları
⦁ Güvensizlik ve korku durumları
⦁ Stresle başa çıkamama
⦁ Ev içi yaşanan sorunlar

Çocuklarda Tırnak Yeme Sorununun Çözümü

Çocuklarda görülen tırnak yeme sorununun çözümü ise öncelikle aile fertlerinin yani ebeveynlerin tutumlarına bağlıdır. Bu sorunun temelde bir veya daha çok nedene dayandığı gerçeğini görmek ise çözüm için atılacak ilk adım olarak değerlendirilebilir. Daha sonra mevcut nedenler arasından çocuğu etkileyen sebebin ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Bu aşamalarda da çocuğa asla şiddet gösterilmemeli ve ona çok daha yakın ve uysal davranılması gerekmektedir. Bu sayede zaten sorunlara sahip olan çocuk rahatlamış olur ve güven duygusu güçlenmeye başlar. Onun ardından aile büyükleri ortaya çıkarılan sorunun çözümüne yönelmelidir. Yani mevcut sorun ya da sorunlar ortadan kaldırıldığı zaman genel anlamda çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı davranışları da kısa süreler içinde yok olmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Neden Reklam Alıyoruz? İnternet Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Reklamlardan Gelmektedir. Bu Sebeple İnternet Sitemizde Reklam Yayınlanmaktadır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.