Sağlık

Bebeklerde Ek Mamaya Nasıl Geçiş Olmalıdır ?

Bebeklerin de ek gıdaya geçiş dönemi annelerin meraklar içerisinde olduğu bir dönemdir. Doktorlar ilk altı ay bebeklerde anne sütü verilmesini önermektedir. Çünkü altı aylık zaman diliminde bebeklerin ihtiyacı olan bütün besin değerleri anne sütünde bulunmaktadır. Fakat bebeğiniz sürekli büyüme halinde olduğu için altı aydan sonra anne sütü yeterli gelmeyecektir. İşte o zaman bebeklerin ek gıda ile tanışma dönemi başlamaktadır.

Ek gıdaya başlama zamanı için doğru zaman nedir?

Bebekler için ek gıdaya başlama zamanı altı aylık oldukları dönemdir. Doktorların önerdiği bu dönemden önce ve sonra başlanmasının bebekler için bir takım zararları olabilir. Eğer altı aydan daha önce bebeğinize ek gıdaya başlatırsanız bebeğinizde bir takım besin alerjileri, sindirim sorunları ve yutma refleksinin henüz gelişmemesinden boğulma tehlikesi meydana gelebilir.Altı aydan daha sonraki zaman diliminde yani geç olarak başlandığında da bebeklerde kilo kaybı, demir eksikliği gibi problemler meydana gelebilir.

Bebeklerde ek gıda beslenmesi nasıl olabilir?

Altı aylık bebeğinizin henüz dişleri çıkmamış olacağından mütevellit bebeğinize katı besinler vermeniz doğru olmaz. İlk olarak püre şeklinde beslenmeye başlamak daha doğru olacaktır. Yumuşak besinleri ezerek püre haline getirdikten sonra bebeğinize verebilirsiniz. Bunların yanı sıra yoğurt, sebze çorbası gibi besinler de bebeğiniz için faydalı besinler arasında yer alır.

Ek gıdaya geçişte bebeğinize dışarıdan verdiğiniz besinleri gaz yapmayacak besinler olmasına da dikkat etmenizde fayda olacaktır. Mercimek, nohut ve fasulye gibi besinler çocuğunuz da gaz yaparak bir takım problemlere sebep olabilir.Meyve ve sebzeleri püreleri bebeğiniz için son derece doyurucu ve vitamin dolu ek besin gruplarına girmektedir. Ek besin alımı sırasında da bebeğinizde oluşabilecek alerji durumlarına karşı sürekli gözlem halinde olmanız faydalı olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Neden Reklam Alıyoruz? İnternet Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Reklamlardan Gelmektedir. Bu Sebeple İnternet Sitemizde Reklam Yayınlanmaktadır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.