Ekonomi

Kredi Erteleme

Kredi erteleme konusu gümüz dünyası içinde milyonlarca kişi tarafından düşünülen bir olgu haline gelmiştir. Herhangi bir ihtiyaç için bir bankadan alınan krediler, belli bir faiz ile geri ödenir. Bu ödemeler genel olarak aylık düzenli tutarlar şeklinde gerçekleştirilir. Yani aldığınız toplam tutarı6,12.24.36.48 ay ya da daha uzun vade süreleri içinde bankaya geri ödersiniz.

Kredi geri ödeme süreci de aynı kredi alma süreci gibi son derece ciddi takip edilen, aynı zamanda ödenmemesi durumunda kişileri ciddi sıkıntılar içine sokabilecek bir süreçtir. Bu yüzden olası bir maddi zorluk karşısında derhal kredi kullandığınız kuruluşla irtibata geçip, erteleme ya da öteleme şartlarını konuşmanız sizin için son derece önemli bir konudur.

Hangi Bankalar Kredi Ertelemesi Yapar?

Alınan kredilerin nerdeyse tamamına yakını bankalar aracılığı ile kullanılır. Yani ilgili bankanın kendi içinde belirlemiş olduğu şartları taşıyan her kişi istediği miktarda kredi için bankaya başvuru yapabilir. Ve başvurusu olumlu sonuçlanırsa da kredisini alıp kullanır. Sonrasında da yasal faizi ile birlikte ödemeyi taahhüt ettiği zaman içinde kredi borcunu bankaya öder, fakat kredi taksitlerini ödemeyeceği zaman ne olur? İşte burada devreye kredi erteleme ya da kredi taksiti öteleme olayı girer.

Yine belli koşullara bağlı olarak hemen her banka müşterilerine bu imkânı sağlamaktadır. Ama burada önemli olan nokta ise kredi borcunu ödemekte zorlanan kişinin hemen bankasına başvuru yapması gerektiğidir. Yani kredi ertelemesi için başvuru yapmak ve onay almak şarttır.

Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi öteleme ya da kredi taksitini erteletme için bankaya ya da finans kurumuna birkaç farklı yoldan başvuru yapılabilir. Özellikle genel geçer özel durumlarda başta devlet bankaları olmak üzere kredi erteleme başvurularını direk kabul etmektedirler.

Kişisel ertelemelerin dışında, büyük afet, ya da salgın hastalık gibi durumlarda da bankalar müşterilerin kredi ödemelerini ertelemektedirler.Bunun için izlenebilecek ilk yol telefon bankacılığıdır. Yani telefon ile bankaya ulaşıp durum müşteri temsilcisine iletilir. Daha sonra ilgi şartlar ışığında süreç ilerler. Yine kredi erteleme işlemleri için bir diğer yol ise direk gidip ilgili banka şubesinden başvuru yapmaktır. Bu başvurulardan sonra uygun bulunması durumunda kredi ödemesi ertelenir.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı!

Neden Reklam Alıyoruz? İnternet Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Reklamlardan Gelmektedir. Bu Sebeple İnternet Sitemizde Reklam Yayınlanmaktadır. Anlayışınız İçin Teşekkür Ederiz.